Duża rozpiętość wysokości

Duża rozpiętość wysokości – od 10 do 140 cm – pozwala na stosowanie w różnych układach: na skrajach grup krzewów i bylin, do obsadzania krzewów ogałacających się od dołu, w partiach skalnych itp. Dla tzw. zieleni miejskiej, o bardziej regularnych układach, kosaćce są pożądanym materiałem ze względu na dekoracyjność liści od wczesnej wiosny do późnej jesieni i na obfite, barwne kwiaty tworzące efektowne plamy.
W ogrodach przydomowych i na działkach kosaćce można stosować w podobny sposób, choć w znacznie mniejszej skali – na rabaty bylinowe różnego typu, do obsadzania zbiorników wodnych itp. Atrakcyjność tych roślin dla amatorów jest duża m.in. dzięki istnieniu wielkiej liczby odmian i możliwości gromadzenia ich na niewielkiej powierzchni.

Transport z Polski do Grecji
http://www.transportgrecja.pl/
Profesjonalny spedytor z wieloletnim doświadczeniem.
Transport ciężarowy pomiędzy Polską a Grecją.

Małe wymagania glebowe wielu kosaćców oraz . ich wytrzymałość na nasze warunki klimatyczne umożliwiająca im zimowanie bez specjalnego zabezpieczenia sprawia, że są niezastąpionym materiałem dla tzw. zieleni osiedlowej, gdzie rzadko można zapewnić roślinom staranną opiekę.

Łatwość uprawy kosaćców kłączowych i ich nie- wybredność sprawia, że nawet w gorszych stanowiskach terenów ogrodniczych można bez większych nakładów otrzymywać dużą ilość tanich kwiatów ciętych, zawsze pożądanych w miastach i osiedlach.

Kosaćce cebulowe mają mniejsze zastosowanie jako rośliny do ozdoby ogrodu, gdyż poza paroma gatunkami są wrażliwe na mrozy. Natomiast uprawiane pod szkłem mogą dostarczyć atrakcyjnych kwiatów w miesiącach późnozimowych i wczesno-wiosennych, nadają się bowiem do pędzenia. Są chętnie kupowane jako kwiaty cięte bądź w doniczkach czy innych pojemnikach. Swymi egzotycznymi kształtami i barwami przewyższają niejedno-krotnie kosztowne storczyki i w najbliższych latach prawdopodobnie zdobędą sobie rynek tak, jak go zdobyły gerbera i goździk.

W dekoracji wnętrz zastosowanie kosaćców, zarówno kłączowych, jak i cebulowych, jest wyjątkowo duże. Sprzyja temu m.in. rozpiętość ich wysokości – od kilkunastu centymetrów do przeszło metra, jedne więc można umieszczać w wielkich wazonach ustawionych na podłodze, inne w średnich naczyniach, najniższe zaś w małych doniczkach czy innych pojemnikach (kosaćce cebulowe). Szczególnie nadają się kosaćce do wszelkich kom-pozycji znanych u nas pod nazwą ikebany, i to zarówno kwiaty, jak i liście. Każda szkoła układania kwiatów w Japonii, a więc w najstarszym ośrodku kultury roślin ozdobnych, stosowała obok różnego materiału roślinnego także kosaćce, które należą tam do najpopularniejszych kwiatów.

Podobne

This entry was posted on 24 listopada 2016. Bookmark the permalink.